Futbolun reçetesini yazıyoruz

Futbol 27 Ekim 2018
Futbolun reçetesini yazıyoruz

Ülke futboluna fayda sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirten Genç Kramponlar Futbol Kulübü  Başkanı Ünal Duran, Türk futbolunun eski yöntemlerle başarıya ulaşamadığını ve denenmesi gereken sistemin Zincir Halkası Eğitim ve Öğretim Sistemi olduğunu belirtti.

HERKES BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR

Ünal Duran, Genç Kramponlar Futbol Kulübü’nü ve Zincir Halkası Eğitim ve Öğretim Sistemi’ni şöyle anlattı: “Kulüp ve eğitim sistemi, uzun bir çalışmanın ürünü. Kulüp, Zincir Halkası Eğitim ve Öğretim Sistemi’nin uygulandığı bir alan konumunda. Futbol sistemindeki sorunlar analiz edilerek bu proje hayata geçirildi. Her öğretinin bir halkayı güçlendirdiği gibi, her bir halkanın aynı derecede güçlü olabilmesi için, futbolcularımıza her mevkide oynayabilecek eğitimi ve öğretimi vermeye çalışıyoruz. Sahaya çıktığında herkes birbirini tamamlayabilecek altyapıya sahip oluyor”.

EKSİKLİKLERİ TAMAMLIYORUZ

Zincir Halkası Eğitim ve Öğretim Sistemi’nin, doğru ve bütüncül bilgiyi amaçladığını anlatan  Ünal Duran, “Futbolcuların eksiklerinin farkına varmalarını ve tamamlayıcı bir çalışma ile yeteneklerinin tam anlamıyla ortaya çıkmasını amaçlıyoruz. Futbolculara verdiğimiz eğitim basamaklarının her birini zincir halkası olarak ele alıyoruz. Örneğin; bir futbolcunun top kontrolü, pas yeteneği, şut tekniği gibi şeyler zincir halkasının parçalarıdır. Biz, bu halkadaki eksiklikleri tespit edip düzelttiğimiz zaman zincir halkasını tamamlamayı başarabiliriz” dedi.

HEDEF TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

2 antrenörle eğitim verdiklerini belirten Ünal Duran, sözlerini şöyle tamamladı: “Zincir Halkası Eğitim ve Öğretim Sistemi’ni çok iyi anlayıp yorumlayan antrenörlerle çalışıyoruz. Bu antrenörlerimizle 8-14 yaş arasında 24 sporcuya eğitim veriyoruz. 2004-2005 yaş gruplarında lige katılmak ve Antalya’yı temsil etmek istiyoruz. En önemli hedefimiz; Türkiye şampiyonluğu yaşamak ve uyguladığımız sistemin tüm Türkiye’ye örnek olmasını sağlamak”.

BİZE ŞANS VERİLMELİ

Türk futbolunun başarısızlığına çare olabilecek bir eğitim modeli geliştirdiklerini belirten Duran, projenin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Duran, “Hangi branş olursa olsun, bu tür projeler desteklenerek, gelişmesine katkı sağlanmalıdır. Örneğin; 100 kişiden 90’ı, ‘Bu futbol anlayışı ile başarı gelmez’ diyorsa, doğru bir anlayış yaratmak isteyene şans verilmelidir. Belki de bizim projemizin ortaya koyacağı faydalardan biri de, yanlışlara doğru örnek sunmayı başarmak olacaktır” ifadelerini kullandı.