Barcelona’da uluslararası rezalet

27 Ekim 2018
Barcelona’da uluslararası rezalet

Antalyalı Rus asıllı Türk milli vücut geliştirme sporcusu Tatiana Bulut, Barcelona’da 27-30 Eylül tarihlerinde düzenlenen Arnold Classic yarışlarında, Uluslar arası Vücut Geliştirme Federasyonu yetkililerinin program hatası nedeni ile haksızlığa uğradığını iddia etti. Belek Fitness Kulübü’nde eğitmenlik de yapan 44 yaşındaki sporcu, İspanya’nın Barcelona şehrinde yapılan Arnold Classic Yarışması’nda Dünya birincisi olmayı amaçladığını belirterek, “Bana bildirilmeyen program değişikliği nedeni ile 2 gün önce yarışmak zorunda kaldım. Hazırlıksız olduğum için 5. oldum ve 1 yıllık emeklerim boşa gitti” dedi.

PROGRAMI DEĞİŞTİRMİŞLER

27 Eylül’de yapılan önkayıtlarda kendi yarışının Pazar günü olduğunu gördüğünü belirten Bulut, “Cuma günü Barcelona’da gezerken yarışmaları izlemek için salona girdiğimde, benden önceki yarışmacının podyumda olduğunu gördüm. Hakemlere sordum, 5 dakika sonra benim podyumda olmam gerektiğini söylediler. Süre istedim vermediler. Dışarıdan bir mayo bulup sahneye çıkmak zorunda kaldım. Bu tür yarışmalarda normalde birg ün önceden su içmeyiz, karbonhidrat yüklemesi yaparız, vücudumuzu boyarız ve makyaj yaparız. Ben bu hazırlıkların hiçbirisini yapamadım. Yarı finalde 10 bayan vardı. Boya, makyaj ve mayo olmadığı için puanım düşürüldü. Buna rağmen son 6 sporcu arasına kalıp finale çıktım. Amacım birinci olmaktı ancak 5. olabildim” dedi.

BÜYÜK HAKSIZLIK

Bugüne kadar butür yarışmalarda böyle bir olayın yaşanmadığını belirten Tatiana Bulut, şunları söyledi: “Çok büyük haksızlığa uğradım. Yılbaşından bu yana hergün 3 saat antrenman yaptım. Türk Milli Takımı ile 2 hafta sonra Polonya’da yapılacak Dünya Şampiyonasına gidiyoruz. Milli takım ile takım olarak gideceğim. Oradaki organizasyonun daha düzenli olmasını bekliyoruz. Amacım ferdi yarışlarda Dünya’da ilk üç sporcu arasında yer almak”.

YÜZÜCÜLÜKTEN FİTNESS’E

18 yıl önce Türkiye’ye geldiğini belirten Tatiana Bulut, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’ye geleli 18 yıl oldu. Son 3 yıldır yarışmalara katılıyorum. Bundan önce profesyonel yüzücüydüm. Daha sonra fitness antrenörlüğü belgesi aldım. Antrenörlük yaparken, herkes fiziğimin çok iyi olduğunu ve yarışmamı istedi. Ben de denemek için yarıştım ve ilk yarışmada sonuncu oldum. Ancak hırs yaptım ve sonra 5 kez Türkiye şampiyonu olup Milli Takım’a girdim. Yartdışında yarışmalara katıldım. Mayıs’ta milli takım ile birlikte İspanya’da yarışıp Avrupa üçüncüsü oldum.  Hedefim profesyonel yarışmacı olmak”.