Hakem kursuna 100 aday katıldı

Basketbol 2 Ocak 2019
Hakem kursuna 100 aday katıldı

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Basketbol İl Temsilciliği tarafından, basketbol temel hakem kursu yapıldı. 24-26 Haziran 2018 tarihleri arasında 10 Bin Kişilik Spor Salonu’nda yapılan kursta, Basketbol Federasyonu Antalya Bölge Eğitmeni, FİBA Hakemi Özlem Yalman kurs verdi. Uygulamalı ve teori eğitimleri verildi.
HAKEM SAYISI YETERSİZ
Kurs hakkında bilgi veren Basketbol İl Temsilcisi Soner Yasak, Antalya’da bir sezonda yaklaşık 2500 maçın oynandığını belirterek, “2018-2019 sezonunda Şu ana kadar 1500 maç oynandı. Aynı anda 5 farklı salonda maç oynanıyor ve hakem bulmakta zorlanıyoruz. Antalya’da 1 FİBA, 8 de klasman hakemi var. Toplam 95 hakem var ve yetmiyor. Hem hakem sayısını artırmak, hem de genç bir jenerasyon yakalamak için bu kursa önem veriyoruz” dedi.

Basketbol İl Temsilcisi Soner Yasak

100 KURSİYER KATILDI
Açtıkları kursa gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirten Yasak, şunları söyledi: “Normalde bu tür kurslara 30-40 kişi katılırdı. Bu kez 100 kursiyer katıldı. Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan hakemlere, devam eden yıldızlar, küçükler, minikler ve okul maçlarında görev verilecek. Yaptığımız sınav sonuçları Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nda değerlendirilecek ve başarılı olan isimler Basketbol İl Temsilciliğine bildirilecek. Hakem olanlara ise en kısa sürede maç vereceğiz” dedi.
Hasan YAVAŞLAR