Ümit Uysal’dan Antalyaspor Açıklaması

12 Ocak 2019
Ümit Uysal’dan Antalyaspor Açıklaması

Değerli komşularım;
Antalyaspor takımlarının, Antalyaspor A.Ş.’nin, kulüp derneğinin ve cefakar Antalyaspor taraftarlarının her zaman yanında olduk. Kapılarımız ve gönlümüz her zaman camiamıza açık oldu. 5 yılda pek çok güzel şeyi hep beraber yaptık ve yine yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biz Antalyasporluyuz.

? Antalyaspor ile yaptığımız protokolle futbol sahalarımızın kapılarını, Antalyaspor’umuza açtık. 
? Yine protokol kapsamında antrenörlerimizin Antalyaspor altyapı takımlarında görev almasını sağladık. 
? Futbol antrenman ve müsabakaları için Uğur Mumcu, Konuksever Üsteğmen Oğuz Kağan Usta, Mustafa Çetin Kaya Statlarımızı tahsis ettik.
? Yüzme sporunun gelişmesi ve çocukların yüzme öğrenmesi için Antalyaspor Kulübü Derneği ile ortak proje yürütmek üzere protokol yaptık.
? Antalyaspor Su Topu Takımı’na, Süleyman Erol Yüzme Havuzumuzun kapılarını açtık. 
? Antalyaspor, yüzme branşında spor okullarını, yüzme havuzumuzda düzenledi. 
? Antalyaspor’umuzun hentbol takımına, antrenman ve müsabaka için Süleyman Evcilmen Spor Salonu’muzu tahsis ettik.
? Spor tesislerimizi, kullanıma sunarak kulübün mali yükünün hafiflemesine destek olduk.
? Antalya’mızın en güzel yerinde Antalyaspor Parkı’mızı yapıp, kırmızı-beyazlı amblemli bayrağımızı gökyüzünde dalgalandırdık. 
? Kırmızı beyazlı taraftarlarımıza, deplasman maçlarına gidebilmeleri için araç tahsisi başta olmak üzere yardımlarda bulunduk.
? Antalyaspor’umuzun 50.yılı etkinlikleri çerçevesinde tüm mahallelerimizde trafoları kırmızı beyaz renklerle ve logolarımızla süsledik.
? Taraftarlarımızın tribünlerdeki yoğun tezahüratlarına duyarsız kalmadık. 2014 yılından itibaren Muratpaşa’mızın tüm sokak ve caddelerinde kaldırım kenarları, kırmızı-beyaz renklerle boyadık ve boyuyoruz.
? Her sezon öncesi şehrimizi kırmızı beyaz bayraklarla donatıp, yılbaşlarında kentimizi, kırmızı-beyaz aydınlatma ile süsleyip, kenetlenmeye katkı koyuyoruz.
? Gençler Türkiye Şampiyonu olan U17 Futbol takımımız, Antalyaspor bünyesinde değerlendirilsin istedik, dönüp bakan bile olmadı.
? Borçlarından dolayı Antalyaspor’umuzun sahaya çıkamayacak durumda olduğu söylendiği ve ‘acil durum tedbiri’ olarak gördüğümüz için bir kereye mahsus ses çıkarmadık. Demircikara Mahallesi’ndeki 13022 ada 3 numaralı parseldeki arsamızı Antalyaspor’umuz için sattık. Ancak bu yöntemde ısrar etmek; yeni rant kapıları oluşturmaktan başka bir şey değildir.

Tüm bunların yapan, 
yapılması için çalışan, 
Antalya sporunun, 
Antalyaspor’un sistematik olarak kalkınması ve başarısı için çalışan biri olarak beni suçlamak akıl izan dışıdır. Ve de meclis gündemi üzerinden saldırmak etik değildir.
Biz, Antalyaspor’umuz için yaptıklarımızı, Antalyaspor’umuzun başına kakmadığımız gibi siyasi hiç bir emelimize de alet etmeyiz. Herkesten de Antalyaspor’umuzu siyasete alet etmemesini bekleriz.
2.5 milyonluk Antalya’nın değeridir Antalyaspor; siyasete, hele ki küçük siyasi hesaplara konu edilemeyecek kadar değerlidir.
Antalyaspor’umuz için sonradan üzerine petrol istasyonu yapılacak olan, Demircikara Mahallemizdeki arsamızı satmamızın üzerinden 5 ay bile geçmemişken şimdi tekrar aynı şey yapılmak isteniyor. 
Bu yapılmak istenilen Antalyaspor’umuzun geleceğine katkı sağlamak değildir. 
Her defasında ve her konuda aynı düşünmek zorunda değiliz.
Bizi tanıyanlar çok iyi bilir; yapılacak doğru işlerde her zaman Antalyaspor’umuzun yanında oluruz.
İnsanların, her köşe başında bir petrol istasyonu istemediği gerçeğini unutmadan, Antalya’da yaşayan 2.5 milyon insanımızı odağına alan çözümler üretmeliyiz. 
Sürekli, petrol istasyonu alanları oluşturarak, Antalyaspor’umuzu güçlendirmeye çalışmak sağlıklı ve sürdürülebilir bir durum değildir.
Antalyaspor’umuzun geleceği; günü kurtarma girişimleri ve palyatif çözümlerde değil, sürdürülebilir ekonomik kaynak ve düzenlemelere bağlıdır.
Bunun için de
? Transferlerde yıldız diye alınan sporcuların yarı parasını, 2.5 milyonluk Antalya’nın çocuklarına ayırmalı, Antalya’nın çocuklarına kem bakmamalıyız.
? Antalyaspor’umuzu profesyonel yönetim anlayışı ile yönetilen,
? Özkaynaklarından yetiştirdiği futbolcuları satan,
? Güçlü sponsorluk anlaşmaları olan,
? Yayın haklarından daha fazla pay alan,
? Lisanslı ürünleri, 2.5 milyon nüfusa kadar ulaşan bir kulüp haline getirecek önlemleri almalıyız.
? Yetiştirdiği futbolcuları sadece ülkemizin değil dünyanın büyük kulüplerine satan Altınordu Kulübü’nün yanı sıra, Ajax, Barcelona modellerini incelemeli.
? Antalya’nın çocuklarıyla 10 yıllık plan yaparak, yol haritası çıkarılmalı ve adımlarımızı atmalıyız.

Antalyaspor’umuzu, bu şekilde güçlendirebilir, sağlam ve sürdürülebilir mali yapısı olan kulüp haline getirebiliriz.

Sporun siyasete alet edilmediği,
siyasetin spor gibi centilmence, kendi kuralları içinde yapıldığı günler dileğiyle,
Sevgi ve saygılarımla...

Ümit UYSAL
Muratpaşa Belediye Başkanı