Yönetimin gözünden Antalyaspor

Hasan YAVAŞLAR 25 Şubat 2018
Hasan YAVAŞLAR

Antalyaspor Başkanı Cihan Bulut ve yöneticiler, düzenledikleri toplantısı ile Antalya basınının karşısına çıktı.

Göreve geldiklerinde buldukları tabloyu anlatıp, yapacakları ile ilgili projelerinden bahsettiler.

Neler bulduklarını ve neler yapacaklarını haberlerde okumuşsunuzdur.

Ben kendi bakış açımdan gözlemlerimi aktaracağım.

Buldukları tablo ve projeleriyle ilgili söylemler, tıpkı Gületin Gencer ve Ali Şafak Öztürk’ün ifadeleri. Yani içi tam olarak dolmayan, camiaya geçici umut veren ve kendilerine zaman kazandıran söylemler.

Antalyaspor Derneği Yönetimi’nde bir Gültekin Gencer sempatizanlığı vardı. Mevcut A.Ş. Yönetimi’nde ise Ali Şafak Öztürk hayranlığı, hayranlıktan öte korumacılığı var. Geçmişle hesaplaşma ve çıkabilecek olumsuzlukları birilerine yıkmak için adres belirlenmiş yani. Eto’o’yu Konya’ya götüren kişinin Gültekin Gencer olduğu söylenmese de, şifreli konuşmanın deşifresinde ortaya çıkan tablo bu. Kulübün borcunu 90 Milyon TL’den 205 Milyon TL’ye çıkaran Ali Şafak Öztürk ise iyi niyetle küçücük hatalar yapmış, masum çocuk!

Antalyaspor Derneği ile A.Ş. Yönetimi arasındaki bu görüş ayrılığının, başka boyutlara taşınmaması en büyük arzumuz. Ancak bizim bu arzumuz içten içe hesaplaşmayı ve kulübün zarar görmesini engellemeye yetmeyecek.

Cihan Bulut’un açıklamalarına bakınca, kulübün tüm projeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e bağlı. 1,5 saatlik toplantıda en az 10 kez Türel ismi geçerken, kulübün varlığı kendisine adeta armağan edilmiş. Bu görüşe itirazımız yok. Ancak yönetime gelen insanların kendi projeleri de olmalı. Yaklaşan yerel seçimlerde Türel’in devam etmeme veya seçilememe ihtimali karşısında B planlarının ne olduğunu kendileri dahi bilmiyor.

Mevcut borç olarak açıklanan “205 Milyon TL”nin nereye harcandığı, bu parayla ne yapıldığı sorgulanmıyor bile. Buradan yola çıkarak, mevcut yönetimin de, iyi niyetle masumane hatalarla bu borcu artırması yüksek ihtimal. 3 yıllık görev süreleri olduğunu söylemesine rağmen, Cihan Bulut’un 15 yıl önce nasıl istifa ettiğini hatırlayanlar bilir. Taraftarın bir tezahüratı ile görevi bırakan Bulut’un, alınacak kötü sonuçların ardından, gelebilecek benzer tezahüratlar karşısında istifa etmeyeceğinin garantisi yok. Yani Cihan Bulut, ilerleyen süreçte görevi bırakır ve borç 300 Milyon TL’yi geçerse, yine kimse hesap soramayacak.

Toplantıya katılan yöneticilerin tamamı, Antalyaspor’u kendi şirketlerinden daha titiz yönettiklerini, parayı daha makul harcadıklarını söyledi. Hangi yönetici, şirketini borç batağına sürükleyen personelini veya müdürünü bu kadar koruyabilir? Bu sorunun cevabı hiçbir zaman verilmedi, yine verilmeyecek.

Sözü edilen borç artışı ile devlet stadyum, belediyeler tesis yapıyor. Bu borcu seve seve ödeyecek olan Antalyaspor, bu kadar büyük rakam karşılığında ne kazandı? Sadece zengin çocuklarının elinde oyuncak olduğu ile kaldı, birilerine kulüp yöneticiliği stajı yapma imkanı sundu.

Basın Sözcüsü Cumhur Arıcı, sadece gazetemizde yer alan GS Store poşetiyle olan fotoğrafına gösterilen tepkilere, kontra tepki gösterdi, Cihan Bulut da yöneticisini korudu. Sevgili yöneticiler; Türkiye’de bir Süper Lig Kulübü yönetiyorsunuz. 3-0 yenilen bir takımın yolculuk kafilesinde, yenildiğiniz rakibin eşantiyonlarıyla verdiğiniz her görüntü bugün tepki çeker, yarın da çekecektir. O poşeti çöpe atmanız gerektiğini söylemiyor kimse, sadece camianın gözünün içine sokar gibi elinizde sallayarak yolculuk yapmanızadır tepki. Şahsen o kafilede olsam, ben de tepki gösterirdim.

1.5 saatlik toplantıdan çıkardığım özete gelince…

Antalyaspor’da değişen bir şey yok. İsimler değişse de mantalite olarak aynı kalibrede yöneticiler görevde. Her yönetimin bıraktığı enkazı, o yönetim görevi bıraktıktan sonra görüyoruz. Cihan Bulut ve ekibinin ne yaptığını görmek için görevi bırakmalarını beklemek zorundayız.

 

Yazarın tüm yazıları