Tuttuğunuz takım cebinize ne koyuyor?

Tansu DURAN 15 Aralık 2017
Tansu DURAN

Aksine cebinizden alabildiğini alıyor. Peki marka ve PR çalışmasının olmadığı ama halkının yüzde 90'ının turizmden geçindiği bir şehirde yaşarken bir uçak daha düşürsek ne olur?

Haberiniz yok, hiçbir yerde utandığım için paylaşamadım. Sadece 3-5 kişi biliyordu. Ben 2016 yılının 15 Ocak günü bir hoteldeki görevimden halk tabiriyle kovuldum. Nedeni de düşürülen uçak sonrası krize gireceğini anlayan patronlarım ben dahil 3-4 kişiyi göndererek krizi önlediler. Zamanında ben o kadar demiştim, bana aylık 100 bin TL vermeyin diye. 2 kişi çalıştığımız departmanın en az tazminata sahip kişisiydim. Diğer arkadaşım adına da çok sevindim. Sıkı durun yine haberiniz yok tam 7,5 ay işsiz kaldım.Çünkü krizi beni göndermekle çözen işletmem dışında diğerleri çözememiş ve iş alanı açamıyordu bana.

Sonra da turizm dışı bir iş buldum ve hayatımı 1 yıl burada idame ettim. Bu işletmedeki saçmalığı şimdilik anlatmayacağım. Ama yeri gelince gereğini konuşurum.

Antalya dışı iş buldum. Hatta birçok yer çok da istedi ama cennetimi bırakamazdım. Bizim ruhumuza işlemiş bu şehir.

Bunları neden anlattım? 3 yerde aynı anda bomba patlasın ve biri de Almanya Milli Takımı’yla oynarken hemen dışarda olsun. Burası da Antalya olsun. Ne olurdu?

Side'nin tarihini bilir misiniz? Tam 750 yıl terk edilmiş bir şehir olmuş. 1800'lü yılların ortasında Giritli göçmenler gelinceye kadar da yaşam olmamış. İşte tarih tekerrür ederdi. Emin olun.

Ama bu bomba olaylarının yaşandığı Paris'e ne oldu? Hiçbir şey. 3 gün sonra turistler yine geldi ve gezdi. Çünkü her yönden PR ve marka çalışması yıllardır yapılıyor ve devamı sağlanıyordu. Bunların başında Eyfel Kulesi, Fransız romantizmi, modası, Şanzelisesi ve Paris Saint Germen takımı vardı. Hepsiyle atom bombası dahil hiçbir şey artık marka değeri değişmez kolay kolay.

Ben sadece bir uçak sonrası başıma gelen gerçekleri anlattım. Bu kadar pamuk ipliğine bağlı sektörün gerçekliği ile buna bağımlı halkını düşünün.

Sonra Antalyaspor'un da bir futbol takımı olduğunu ve yalandan tuttuğunuzu düşünün. Şampiyon olacak takımınızın Antalya'ya geleceği günü iple çekin. Halbuki siz ne verirseniz onu alırsınız. Sizden istenen de maddi şeyler değil manevi şeyler.

Zaten PR ve marka çalışması adına hiçbir şey yapılmıyor bu şehirde. Turizmciler kendi çaplarında tanıtıyor sadece. 350 milyon dolarlık 150 ülkelik pazara sahip dizilerin hiçbirinde Antalya yok. İnsanların ruhunu okşayan hiçbir filmde Antalya yok. Aşk şarkılarının kaçında Antalya var? Kaç kitap Antalya’da geçiyor? Sanatta Antalya yokken, elimizdeki tek silah sporu hiç kullanamıyoruz bile.

Her zaman söyledim. Antalyaspor sadece Antalyaspor değildir. Cebimize girecek paranın miktarını belirleyen reklam ve PR aracımızdır. Bu cümle hala anlamsız geliyorsa lütfen yazıyı baştan okuyun ve yeniden düşününNOKTA

 
 
 

Yazarın tüm yazıları