Kadının adı yok!

Tansu DURAN 26 Aralık 2017
Tansu DURAN

Çarpıcı ve sarsıcı veya ilgi çekici bir başlık değil farkındayım. Hatta kanıksanmış ve kabul edilmiş bir tabir diyebiliriz. Gelişmiş ülkelerde bu başlıkla bir yazı yazın hemen suç duyurusu için sizden bilgi isterler. Ve sorun kimdeyse peşine düşerler. Neresi demiştim?

Gelişmiş ülkeler. Bir daha diyeyim gelişmiş ülkeler.

Şimdi toplumumuzun kanayan yaralarını anlatacak değilim. Bunun için makale değil kitaplar yazılıyor. Basit bir örnekle kadın sporlarına bir bakış atmak istiyorum.

Hazır bazı çevreler meyilliyken kadın kısmı spor mu yapar geçsin evinde otursun deyip işi bitirecek konuma bile geldim. Neden mi?

Hangi kadın sporu merakla takip ediliyor?

Cevap vereyim. Eğer kupaya madalyaya çok yaklaşıldığı takım sporlarına anlık, geçici ilgi dışında hiçbiri.

Dünya çapında hangi kadın sporcular tanınıyor. 2-3 tenisçi, 1-2 diğer daldakiler hariç hiç kimse. Hele ki bilinen bir kadın spor kulübü yok. Seksi sporcular resim galerisinde olanları ayrı tutuyorum. Abazan gençliğin hayalleri var süslenecek o yüzden adlarının bilinmesine gerek yok.

Eleştirimiz ülke ve küresel boyutta değil. İnsani boyutta. Ve bunu yaratan sadece erkek egemen güçler de değil. Kadınlar da sağ olsun bu zihniyete hizmet ediyor.

Bu kadar uzun girizgahı kimler için yaptım, biliyor musunuz?

Antalya'nın Süper lig seviyesindeki kadın futbolundaki temsilcisi için. Antalya'nın süper lig seviyesinde temsil edilen 4 kulübümüz var. 2'si erkek ve Antalyaspor'lu. Futbol ve hentbol dalında faaliyet gösteriyorlar. Diğer ikisi de futbol ve hentbol dallarındaki kadın kulüpleri.

Herkesin kendine göre illa ki sorunları ve ihtiyaçları var. Ama Antalyaspor adını kullanarak diğer branşlarda destek problemi diğerlerine nazaran az oluyor.

Muratpaşa Belediyesinin başarılı kızları da Evcilmen başkandan bugüne kadar bizleri gururlandırıyor. Bu yükü de bu belediyemiz çekiyor.

Ama içlerinde en çok desteklenmesi gereken de 1207 Antalyaspor. Nedeni de şu. Futbol gibi popüler bir dalda kızlarımızın başarısını tüm Dünyaya duyurmak için çabalayan ikiz Türk kardeşler (Hüseyin ve Süleyman) varlarını yoklarını ortaya koyuyor. Ne için? Kızlarımızın erkekler kadar başarılı olduğunu ispat etmek için.

Peki karşılığında ne oluyor? Hiçbir şey.

Halbuki yıllık 150 bin TL'yi geçmeyen bütçeyle ortalığı yıkacakken erkek futboluna ait bütçenin binde birini denkleştiremiyor. Ne federasyon,, ne şehir, ne de kadınlar. Hiç kimse umursamadan varlık mücadelesi veren, geceleri kabuslar görmesine rağmen dimdik ayakta adeta savaş veren bu iki kardeşi anlamanızı çok isterdim.

100'ü vergi indirimine giren sponsorluk gibi şansı kullanmak için Türkiye ve Dünya ile kendini duyurmak isteyen birileri el atsa ne güzel olurdu. Ama ülke, Antalya ve kadınlar sessiz.

3 kaliteli (seksi!) oyuncu transfer ettiğinde inanın ödediğiniz paranın karşılığını alırsınız. Çünkü bu takım basına (nedense) çok kolay manşet olabiliyor. Buna rağmen ülke, özellikle Antalya, özellikle kadınlar sessiz.

Çünkü (rahmetli Duygu Asena'yı anarak) kadının adı yok NOKTA

 

Yazarın tüm yazıları